הכנת תבנית כפפה בעזרת סיליקון לתבניות Dragon Skin בטכניקת מריחה ויצירת העתק של מודל מעץ

המודל המקורי הוא גילוף עץ. ברורב המקרים בהם מעתיקים מודל מעץ רוצים להעתיק את מרקם העץ ליציקה.
מכינים את כל החומרים והכלים שידרשו לתהליך.
ראשית, מדביקים את המודל המקורי ללוח בסיס ממלאמין בעזרת אקדח דבק חם.
מרססים חומר הפרדה לתבנית סיליקון Ease Release® 200 על המודל כדי לסייע בהסרת תבנית הסיליקון Dragon Skin® 10 FAST ממנו.
מודדים את הבסיס של הסיליקון Dragon Skin® 10 FAST. כשמכינים תבנית במריחה חשוב להשתמש בגרסה המהירה (FAST) של החומר כדי לקצר בהרבה את זמן הכנת התבנית.
מודדים כמות שווה לפי נפח של מקשה הסיליקון למריחה Dragon Skin® 10 FAST.
סיליקון למריחה Dragon Skin®10 FAST הוא צלול באופן טבעי, מה שלפעמים מקשה על זיהוי איזורים לא מכוסים בחומר על המודל. כדי להבטיח שכל המודל מכוסה בסיליקון מוסיפים כמות קטנה של פיגמנט לסיליקון Silc-Pig.
מוסיפים לסיליקון Dragon Skin כמות קטנה של חומר מסמיך THI-VEX® II, כדי לסייע לחומר להשאר על משטח אנכי.
מערבבים את כל מרכיבי הDragon Skin® 10 FAST ביסודיות עד שמתקבלת תערובת בצבע אחיד.
מורחים את הסיליקון Dragon Skin® 10FAST על המודל המקורי.
שכבה ראשונה - שכבה זו, המכונה גם שכבת העתקת הפרטים צריכה להיות דקה כדי למנוע לכידה של בועות אוויר וכדי שהסיליקון Dragon Skin® 10 FAST יעתיק את כל פרטי המודל בצורה אידיאלית.
מורחים את הסיליקון Dragon Skin® 10 FAST הסמיך על כל המודל, גם על לוח הבסיס, כדי ליצור פלאנג' (Flange - בסיס רחב לתבנית הסיליקון שיעזור בנעילתה במעיל התמיכה בהמשך) עד מרחק של כ8 ס"מ מסביב למודל. מחכים כ-45 דקות עד שהסיליקון Dragon Skin® 10 FAST הופך לדביק
מודדים ומערבבים סיליקון Dragon Skin® 10 FAST עם פיגמנט Silc-Pig שונה, עבור השכבה השניה. משנים את צבע הסיליקון כדי להקל על כיסוי המודל בחומר.
מורחים את שכבת הסיליקון Dragon Skin® 10 FAST הסמיך השניה. פיגמנט הSilc-Pig הצהוב שונה מאוד מצבע השכבה הראשונה ומקל על כיסוי המודל, אך בכל זאת חשוב לבחון את המודל מכל הכיוונים כדי להבטיח כיסוי טוב.
עושים את השכבת הסיליקון השניה עבה יותר מהראשונה.
מורחים את שכבת הסיליקון Dragon Skin® 10 FAST הסמיך השניה על כל המודל ומעבים גם את הפלאנג'. מניחים לחומר להפוך לדביק (בערך 45 דקות).
מודדים ומערבבים שכבה שלישית של סיליקון Dragon Skin® 10 FAST.
מוסיפים לשכבה פיגמנט Silc-Pig בצבע שונה משכבה הקודמת ו מסמיך לסיליקון Thi-Vex.
על ידי שימוש בסיליקון סמיך בהרבה ניתן לבנות את עובי התבנית בהירות רבה יותר. מורחים את הסיליקון Dragon Skin על השכבה הקודמת בעזרת מקל ארטיק.
מכסים את כל המודל בסיליקון Dragon Skin® 10 FAST הסמיך ומניחים לו להתמצק עד שהוא נעשה דביק (כ-45 דקות).
מערבבים מנה אחרונה של סיליקון רך Dragon Skin® 10 FAST עם מסמיך THI-VEX® II .
מורחים את שכבת הסיליקון Dragon Skin® 10 FAST השלישית על כל המודל ומכסים לגמרי את השכבות הקודמות (גם על הפלאנג'). מטרת השכבה הזו הוא לעבות את התבנית אך גם להחליק את משטח התבנית כדי להקל על הכנסתה למעיל התמיכה בהמשך.
תבנית הסיליקון למריחה Dragon Skin® 10 FAST מוכנה. עובי התבנית הסופי צריך להיות כ-1 ס"מ. מניחים לכל שכבות הסיליקון להתמצק לגמרי (כ-75 דקות).
מכינים את התבנית להכנת מעיל התמיכה ע"י יישור הפלאנג' בעזרת סכין חד.
מכינים את החומרים והכלים שישמשו בהכנת מעיל התמיכה.
מעיל התמיכה לתבנית זו יהיה מורכב משני חלקים. מתחילים בתכנון קו התפר של מעיל התמיכה כך שלא תיווצר נעילה מכאנית של התבנית במעיל.
בעזרת חימר על בסיס מים LBT/NSP, יוצרים מחיצה לאורך קו ההפרדה שסימנו. מטרת מחיצת החימר היא להפריד בין שני חצאי מעיל התמיכה. מורחים על כל איזורי המודל, לוח הבסיס והחימר שיבואו במגע עם ה פוליאוריתן קשיח Plasti-Paste במגע, חומר הפרדה Sonite® Wax של Smooth-On.
פוליאוריטן קשיח מחוזק סיבים למריחה Plasti-Paste תוכנן ע"י Smooth-On במיוחד כדי לשמש בתור מעיל תמיכה. יחס הערבוב של החומר הוא 1A:3B לפי נפח.
מערבבים ומורחים את הפוליאוריטן Plasti-Paste על תבנית הסיליקון Dragon Skin.
מוסיפים למעיל התמיכה פוליאוריטן Plasti-Paste® עד שמגיעים לעובי של כ-1 ס"מ.
לאחר שחצי מעיל התמיכה מפוליאוריתן Plasti-Paste® מתמצק לגמרי (כ-90 דקות), מסירים את מחיצת החימר LBT/NSP, כדי להתחיל להכין את חצי מעיל התמיכה השני.
פוליאוריתן Plasti-Paste® נדבק לעצמו לחומרים אחרים מצויין. לכן, חשוב לכסות את תבנית הסיליקון וחצי המעיל הראשון בחומר הפרדה Sonite Wax.
לאחר שמורחים את חומר ההפרדה Sontie Wax מרססים גם חומר הפרדה Universal Mold Release.
מערבבים ומורחים את הפוליאוריטן Plasti-Paste על תבנית הסיליקון Dragon Skin להכנת חצי מעיל התמיכה השני.
מוסיפים למעיל התמיכה פוליאוריטן Plasti-Paste® עד שמגיעים לעובי של כ-1 ס"מ.
מניחים למעיל התמיכה מפוליאוריתן Plasti-Paste® להתמצק לגמרי (כ-90 דקות).
לאחר שהפוליאוריתן Plasti-Paste התמצק לגמרי, מורידים את מעיל התמיכה מתבנית הסיליקון Dragon Skin.
לפני שמתחילים להוריד את תבנית הסיליקון Dragon Skin® 10 FAST מהמודל המקורי, מזרים מעט טלק על התבנית.
אבקת הטלק מורידה את החיכוך על פני השטח של תבנית הסיליקון Dragon Skin® 10 FAST ותקל על חליצת המודל המקורי.
מתחילים להוריד את תבנית הסיליקון Dragon Skin® 10 FAST ע"י "קילוף" שלה מעל בסיס המודל.
ממשיכים לגלול את תבנית הסיליקון Dragon Skin® 10 FAST על עצמה. סיליקון Dragon Skin® 10 FAST הוא רך וגמיש מספיק כדי שיהיה אפשר להפוך אותו לגמרי, כמו כפפה.
תבנית הסיליקון למריחה Dragon Skin® 10 FAST העתיקה במדוייק את כל פרטי מודל העץ המקורי. מכיוון שהסיליקון הוא כל כך גמיש ומתיח, אין צורך לחתוך את התבנית כדי לחלוץ ממנה את המודל.
ממקמים את תבנית הסיליקון Dragon Skin® 10 FAST בתוך מעיל התמיכה מפוליאוריתן Plasti-Paste. סוגרים את מעיל התמיכה עם גומיות דואר.
הופכים את התבנית, שמים אותה בתוך דלי ומפלסים אותה. כעת אפשר להתחיל בתהליך היציקה.
כשמעתיקים מודל מעץ, חשוב מאוד להשתמש בשילוב נכון של שרף ופילר. משלבים פילר Ure-fil® 5 עם פוליאוריתן eahj ליציקה Smooth-Cast® 300 כדי ליצור גימור דמוי עץ מושלם. יחס הערבוב הוא 1A:1B:1Filler לפי נפח.
מערבבים את כל המרכיבים ומוסיפים גם צבע לפוליאוריתן SO-Strong חום כדי להעניק ליציקה צבע דומה יותר למודל המקורי. מערבבים את כל המרכיבים עד שמתקבלת תערובת בצבע אחיד.
כשתערובת הפוליאוריתן Smooth-Cast® 300, פילר וצבע מוכנה, יוצקים אותה אל התבנית.
לאחר שהפוליאוריתן Smooth-Cast® 300 מתמצק (כ-10 דקות) אפשר להוריד את תבנית הסיליקון Dragon Skin מהיציקה.
היציקה שהתקבלה היא בצבע חום בהיר וחלש, אבל מרקם העץ הועתק במדוייק. פשוט צובעים את היציקה כדי להבליט את מרקם העץ.
במקרה זה, מורחים משחת נעליים שחורה על יציקת הפוליאורטן Smooth-Cast® 300 .
מניחים למשחת הנעליים להתייבש במשך זמן קצר ואז מנגבים את עודף החומר בעזרת מטלית נייר. משחת הנעליים תשאר בעיקר בפרטים העמוקים.
מרססים את יציקת הפוליאוריתן Smooth-Cast® 300 בלק אקריליק. בתמונה מוצגת היציקה לצד המודל המקורי. גימור העץ הועתק במדוייק ויציקת הפוליאוריתן נראית כאילו היא עשוייה מעץ!

רשימת חומרים המומלצים לעבודה ביישום זה:

URE-FILL 3 - ceramic filler + wood filler Ease Release 800 Universal Release Aerosol-spray can Universal Release Liquid NSP - חימר לעיצוב ופיסול (קושי החומר: בינוני) LBT - חימר לפיסול ועיצוב (קושי החומר: רך) SILC Pig THI-VEX - Silicon Thickener-מסמיך להברשה SMOOTH CAST 300 Dragon SKin Series