הכנת תבניות: שאלות ותשובות

מדוע גומי בהברשה מטפטף מהדגם שלי כאשר אני מורח (או מיישם) אותו?

דבר זה מעיד על שימוש בכמות גדולה מדי של גומי. אופן המריחה של הגומי בהברשה, הינו ההבדל בין הצלחה לכישלון ביצירת התבנית.

המפתח להצלחה הוא ההבנה כי נדרש למרוח את הגומי בשכבות דקות מאוד, ובמיוחד את השכבה הראשונה. מצב שבו מערבבים ומורחים יותר מדי גומי על פני המודל, יגרום לגומי לנטוף ממנו. שימוש יתר יגרום לבזבוז חומר יקר ערך.

אוויר לכוד – יש להוציא את האוויר מגומי במריחה, בדיוק כמו בגומי למזיגה. שימוש יתר של גומי על פני המודל יוביל ללכידת האוויר, שבתורה תגרום להיווצרות בועות אוויר ניכרות בפני השטח של המודל ויציקות שנוצרו ממנו.

כל הסוד טמון באיך מורחים את הגומי, במיוחד את השכבה הראשונה והקריטית! יש לעיין בעלון הטכני של הגומי הרלוונטי טרם השימוש.

בהתחלה, יש לערבב כמות קטנה של גומי. אם יוצרים תערובת שהיא יותר ממה שניתן ליישם ב-15 דקות, הגומי הנותר לאחר 15 דקות יתחיל להתמצק וייצא מכלל שימוש. תמיד ניתן ליצור עוד תערובת ולהוסיף עוד שכבה במהלך תהליך יצירת התבנית אם נגמרת כמות הגומי הראשונית.

*טיפ של אלופים: הוסיפו כמות קטנה של צבע לכל שכבה שנייה כדי להקל על הבחנה בין השכבות וכדי ליצור כיסוי אחיד.

עבור השכבה הראשונה והקריטית – יש למרוח שכבה דקה של גומי על פני השטח של המודל. ניתן להשתמש הכוח הכבידה לטובתכם ע""י כך שנתחיל בחלק העליון של המודל ולעבור על פניו עד לתחתית. כאמור בשכבה הראושנה שהיא שכבת העתקת הפרטים כדאי להתשמש במברשת קשיחה (ניתן לקצוץ את שערות המברשת בחצי) ולדקור את המודל . הדקירה תגרום לגומי להעתיק פרטים עדינים ועמוקים יותר.

בסיום השכבה הראשונה, שכבת הגומי תהיה שקופה וניתן יהיה לראות את פני שטח המודל. אין דאגה, גומי להברשה של Smooth-On מתחבר היטב לתוך עצמו והמודל שלכם יכוסה לגמרי בהמשך (אחרי השכבות הנוספות). בעזרת השכבה הראשונה הדקה, כל האוויר ייצא מעצמו ותתקבל תבנית נקייה מבועות.

ניתן להבריש את שכבות 2, 3 & 4 באמצעות יותר חומר עם מברשת רגילה ולא קשיחה, אך לא יותר מדי.

מוזמנים לצפות בסרטונים המציגים את הטכניקה הנכונה לביצוע:

באמצעות סיליקון Rebound ™ 25

באמצעות גומי פוליאוריתן Brush-On ® 40 urethane

האם אני יכול לטחון את הסיליקון הישן ולהוסיף אותו לסיליקון חדש?

ניתן להשתמש מחדש בסיליקון בדרך זו. עם זאת, ישנם מספר דברים שחשוב לזכור כאשר עושים זאת.

שאריות חומרי הפרדה לדוגמא, עלולות לזהם את הסיליקון, כלומר, נדרש לשטוף ביסודיות את הסיליקון בעזרת תמיסה טרם חיתוכו. יתכן שסיליקונים יצוקים לא יקשרו לסיליקון חדש, כלומר סיליקון חדש שנוצק על סיליקון ישן מוקשה, יהיה בעל חוזק קריעה נמוך מכיוון שייתכן כי חתיכות הסיליקון היצוק לא יקשרו לחומר המקשה שאחראי על ההתקשות של הסיליקון החדש.

קיים חשש גדול להזדהמות הסיליקון ולבעיות התקשות כאשר עושים תהליך זה, מכיוון שעשויים להישאר מזהמים או תוצרים כימיים פעילים, או שילוב של סיליקון מסדרת פלטינום עם סיליקון מסדרת Tin דבר שלא יעבוד יחד.

בקצרה, שילוב סיליקון ישן בחדש אינו מומלץ ומהווה סכנה לאי התקשות החומר.

  

ניסיתי להוסיף גומי חדש לתבנית גומי פולאוריתן שכבר התקשתה והשכבה החדשה התפרקה. מה התרחש וכיצד אוכל לגרום לגומי להידבק?

כאשר יוצקים גומי פוליאוריתן חדש על יציקה ישנה שהתקשתה, קיים סיכוי שהשכבות לא תדבקנה טוב. ישנם כמה סוגי גומי פוליאוריתן (כגון PMC®-121 30 / WET) אשר לא יתחברו לעצמם בכלל מכיוון שהם מפרישים שמן בכדי לסייע בשחרור של טיח ובטון מהתבנית.

סוגים אחרים של גומי פוליאוריתן (כגון סדרות PMC Dry®, Vytaflex או Reoflex® DRY או  Brush-On®) ידבקו לעצמם תחת התנאים הנכונים:

יש לצקת תערובת גומי חדשה על גבי שכבה של גומי שהתקשה מוקדם ככל האפשר. ככל שהגומי שהשכבה הראשונה התקשתה יותר זמן היא מקבלת יותר קשיחות והסיכוי לקבל התחברות עמידה וחזקה יורד. הסיכוי הטוב ביותר לקשור בין שכבות של גומי פוליאוריתן הוא למזוג את הגומי הנוזלי החדש מעל לגומי הקיים לפני שהאחרון הספיק להתקשות, כאשר הוא במצב דביק או ג'לטיני. בשום פנים ואופן לא לצקת תערובת חדשה על גבי תערובת "ישנה" שעדיין נוזלית.

בעת הוספת תערובת גומי חדשה לגומי שהתקשה, יש לוודא ששטח הגומי שהתקשה נקי. אבק, שמנים או מזהמים אחרים על פני השטח של הגומי ימנעו מהגומי החדש להדבק. יש לנגב את המשטח שהתקשה עם אצטון וליבשו טרם יציקת הגומי הנוזלי.

Smooth-On מציעה דבק גמיש בשם URE-BOND ® II שביכולתו לתקן תבניות פוליאוריתן קרועות. ניתן גם ליישם את URE-BOND® II במריחה על תבניות גומי פוליאוריתן שהתקשו כפריימר מקדים לפני יציקה של שכבה חדשה.

 

ערבבתי את החומרים לפי היחס המתאים והחומר לא מתקשה לי רק במגע עם המודל, מדוע יש עיכוב התקשות ? מהו Cure Inhibition?

עיכוב בהתקשות מתרחש כאשר זיהום שמקורו במשטח שעליו יוצקים את החומר מונע מהחומר להתקשות כמצופה. בעת יצירת תבנית, עיכוב בהתקשות מתרחש כאשר מזהמים על משטח המודל מונעים מגומי התבנית הנוזלי להתקשות כנדרש. בעוד שתבנית הגומי שהתקשתה עשויה להיראות תקינה, ניתן לגלות כי אירע עיכוב בהתקשות בחיבור בין הגומי לבין פני השטח של המודל. הגומי יהיה דביק ולא התקשה לגמרי.

לדוגמא, יישום לטקס, פוליאוריתן או גומי סיליקון ישירות על פני מודל העשוי חימר והמכיל גופרית תגרום עיכוב בהתקשות. הגופרית בחומר תמנע מהגומי להתקשות. הגומי עשוי להיראות תקין מבחוץ, אבל בכל מגע של הגומי עם החימר, הוא ישאר דביק ולא יתקשה לעולם.
פתרון: שימוש בחומר איטום מתאים.

יש לשים לב כי במקרים מסוימים (במיוחד סיליקון על בסיס פלטינום כמו סדרת מוצרי Mold Star®) שימוש בחומר אוטם לא ימנע את הזיהום והחומר לא יתקשה ויישאר דביק. בחלק מהמקרים מוצר שלנו בשם Inhibit X עוזר לטיפול למנוע את זה, יחד עם זאת עדיף לתכנן מראש ולהימנע.


עיכוב בהתקשות הנובע מחומרי איטום

כאשר לא מאפשרים לחומר האטימה זמן ייבוש מספק טרם יישום חומר ההפרדה או ערבוב ויציקת גומי התבנית על המודל , זה יכול להוביל לעיכוב בהתקשות. 

*המלצה למניעה: לאחר יישום מספר השכבות הדרושות, יש לתת לחומר האיטום להתייבש ביסודיות (30 דקות אמורות להספיק) טרם יישום חומר ההפרדה (אם נדרש) או גומי התבנית.

יש לשים לב:
לחות תשפיע על קצב ההתאדות של ממיסים. ככל שהלחות יותר גבוהה, ככה זמן הייבוש של חומר אטימה או שילוב חומר אטימה / הפרדה יגדל. בסביבות לחות יותר (לחות יחסית של יותר מ-80%), תהליך הייבוש של ממיסים אלו יכול להימשך כמה ימים ואף להגיע למצב שלא יתייבשו כלל, בהתאם לממס.

כמו כן, אם בחרתם להשתמש בחומר אוטם המבוסס על ממס כגון אקריליק או shellac ולאחר מכן להשתמש בחומר הפרדה נוזלי על גבי חומר האטימה, הממס בחומר ההפרדה הנוזלי עשוי לגרום ל- shellac או לאקריליק לחזור למצב נוזלי ולהוסיף לזמן הייבוש הכולל.


יציקת גומי לגומי או על גומי

ישנם סוגי גומי לתבניות שאינם מתחברים יחדיו. לדוגמה, סיליקונים על בסיס פלטינום (Paltinum) לא יתקשו כאשר יוצקים אותם על פני סיליקון טין (TIN) ולהיפך.

*המלצה למניעה: יש לקרוא את הגיליון הטכני עבור המוצרים אשר בהם נעשה השימוש. הגליון מציין מהן הנסיבות בהן עלול להגרם עיכוב להתקשות ומה ניתן לעשות על מנת למנוע מצב זה.

 

כיצד ניתן לבנות מסגרת מסביב למודל שלי ובאילו חומרים להשתמש לצורך הבניה?

מטרת בניית המסגרת מסביב למודל היא להכיל את הגומי הנוזלי (לאחר יציקתו על פני ומסביב למודל) עד שהנוזל מתמצק.

המסגרת אינה חייבת להיות מורכבת; בהתאם לגודל וצורת המודל ניתן להשתמש לרוב בצנצנת קפה, תבנית אפיה, דלי פלסטיק או כוס קרטון. ניתן להשתמש בקרטון או בקלקר.

אם ברצונך ליצור מסגרת מסביב לדגמים שטוחים, דו ממדיים על בסיס קבוע, ישנם מספר יתרונות בבניית מסגרות מתכוננות.

מוזמנים לצפות בוידאו הממחיש כיצד ניתן להשתמש באקריליק או בלוח עץ לבניית תיבת דגם מתכווננת ורב שימושית. לצפייה.

 

האם ניתן ליצוק שעווה חמה לתבנית אלגינייט alginate Alja-Safe®?

קשה ליצוק שעווה חמה ביציקה אחת, במסה אחת, טכניקת היציקה הטובה ביותר היא לבנות שכבות של שעווה בתבנית.

ממלאים עד למעלה את חלל התבנית עם שעווה חמה, ולאחר מכן שופכים אותה החוצה. יש לחכות כמה דקות עד להתמצקות השכבה הראשונה, ואז לחזור ולשפוך פנימה והחוצה שוב. עובי היציקה המוגמרת להיות בין "1/4 ל- "3/8 (0.6 ס"מ ל- 1 ס"מ).

יש לתת ליציקה להתקרר במשך מספר שעות לפני הוצאתה מהתבנית. אם לא התקשתה לחלוטין, פרטים עדינים (כמו אצבעות) ישברו בקלות מהיציקה. אלגינייט alginate Alja-Safe®